CZ EN RU

Rok 2022 přinesl na farmaceutický trh řadu novinek

20. 01. 2023

Na farmaceutický trh byla v roce 2022 uvedena moderní inovativní léčiva, a nejen ta. Ten díky tomu zaznamenal velkou řadu změn. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil v loňském roce celkově 37 nových léků. Zamysleme se nad tím, proč počty schválených léků každý rok násobně klesají, a také si zrekapitulujme novinky roku 2022.

V letech 2017–2021 schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (anglicky Food and Drug Administration neboli FDA) 51 nových léků. V roce 2022 jich však bylo schválených pouze 37. Otázkou tedy zůstává, zda bylo v roce 2022 zamítnuto více léčiv. Toto je těžké určit, protože FDA nezveřejňuje kompletní dopisy s odpověďmi (CRL) a zveřejnění tak ponechává na jednotlivých společnostech.

Některé zpravodajské kanály se pokoušejí sledovat CRL, přičemž existují určité důkazy, které naznačují, že FDA přitáhl otěže. Možná je však snížení počtu schválených léčiv jen cyklickým výkyvem, podobně jako tomu bylo v roce 2016, kdy bylo uděleno pouze 22 schválení.

Kterým farmaceutickým společnostem bylo schváleno nejvíce léčiv?

Mezi farmaceutickými společnostmi co do počtu schválení FDA nejlépe uspěl Bristol Myers Squibb, jemuž byla zaregistrována tři nová léčiva. Další společností, která zaznamenala velký úspěch, byla Bluebird bio se schválením genové terapie na léčbu beta-talasemie. Společnost Alnylam získala klíčové schválení léku Amvuttra k léčbě dědičné ATTR amyloidózy. Vybraná schválená léčiva jsou uvedena v tabulce 1.

Tabulka 1. Seznam vybraných schválených léků v roce 2022 v USA

Celkový seznam léčiv schválených v roce 2022 je uveden v článku Kevina Dunleavyho na stránkách Fierce pharma. 

 

Farmak, a.s., partner pro vývoj a výrobu léčiv, která procházejí klinickým testováním

Společnost Farmak, a.s., pečlivě sleduje nová schválení léčiv, aby mohla vhodně reagovat a optimalizovat svou dlouhodobou strategii pro budoucí růst.  Dnes je Farmak, a.s., vhodným partnerem jak pro vývoj a výrobu nových léčiv, tak i léčiv stávajících. Již dnes spolupracujeme na vývoji léčiv, která procházejí klinickým testovaným.  

Foto: Image by DCStudio on Freepik


Rok 2022 přinesl na farmaceutický trh řadu novinek

Novinky - výpis všech