CZ EN RU

Očekáváme významný průlom na poli oftalmologie

18. 04. 2023

Klinická společnost LENZ Therapeutics se úspěšně dostala do třetí fáze vývoje v rámci inovativních oftalmologických farmaceutických produktů zaměřujících se na zlepšení vidění, a to konkrétně pro léčbu stařecké vetchozrakosti neboli presbyopie. Vývoj je primárně orientován na oční kapky na bázi aceklidinu, LENZ Therapeutics je však navíc kombinuje s brimonidinem, jenž vyrábí FARMAK, a.s. Díky němu se pozitivní účinky léčby presbyopie zesilují a v čase zlepšují.

„Může to být neuvěřitelný průlom na poli oftalmologie,“ říká za FARMAK, a.s. ředitel výzkumu a strategie RNDr. Roman Buchtík, Ph.D., a doplňuje, že pacienti se stařeckou vetchozrakostí by si mohli ráno kápnout nově vyvinuté kapky a celý den by již nepotřebovali brýle na čtení. Dokonce i ti, kteří májí více vad, mohou mít i brýle na dálku bez omezení.

Klinická studie vyzdvihuje účinek brimonidinu

FARMAK, a.s. patří řadu let mezi nejvýznamnější světové výrobce léčiva brimonidin tartarátu. Ve zmiňovaných klinických studiích LENZ Therapeutics se ukázalo, že brimonidin v kombinaci s aceklidinem vykazuje nejlepší výsledky při léčbě, respektive snižování efektu presbyopie. „Jsme nadšeni pozitivními výsledky klinické fáze 2 a těšíme se na další pokrok. Pevně věříme, že si nová léčba najde cestu přímo k pacientům,“ říká ředitel výzkumu a strategie RNDr. Roman Buchtík, Ph.D.

Primárním cílovým parametrem probíhajícího programu fáze 3 vývoje zkoumajícího oční kapky LNZ100 (aceklidin) a LNZ101 (aceklidin a brimonidin) je procento pacientů, kteří získají tři linie zlepšení zrakové ostrosti na blízko, aniž by ztratili jednu linii vidění na dálku. „Aceklidin je jediné zornicové selektivní miotikum, ve kterém je stimulace duhovky oddělena od stimulace ciliárního svalu, což umožňuje LNZ100 a LNZ101 dosáhnout a udržet 1,5- až 2 mm zornici po dobu 10 hodin,“ zdůrazňuje Eef Schimmelpennink, prezident a generální ředitel společnosti LENZ Therapeutics. „Představuje to další možnosti pro velkou většinu pacientů. A to v podobě celodenní léčby očními kapkami.“ [[1]].

Studie má velkou finanční podporu a úspěšně pokračuje

Společnost LENZ Therapeutics před časem získala 83,5 milionů USD pro financování svých klinických studií. „Studie je tedy dobře finančně zajištěna pro dokončení probíhajících studií fáze 3 zabývajících se presbyopií na bázi aceklidinu,“ doplňuje Eef Schimmelpennink.

 Co je presbyopie?

Presbyopie neboli vetchozrakost je celosvětově hlavní příčinou poškození zraku. Je to stav, kdy vaše oči postupně ztrácejí schopnost vidět věci jasně zblízka, a považujeme ho za normální součást stárnutí. Původně termín „presbyopie“ pochází z řečtiny a znamená „staré oko“. Presbyopii můžeme začít pozorovat již po 40. roce věku, kdy pravděpodobně zjistíme, že při čtení musíme držet texty dále, abychom je jasně viděli [[2]].

Hlavní přístupy k léčbě presbyopie

Na presbyopii lékaři doporučují především brýle na blízko [[3][4] ]. Dalšími nedávnými přístupy byla monovize s kontaktními čočkami nebo bifokálními kontaktními čočkami, a dokonce i refrakční chirurgie a extrakce čiré čočky s novým vývojem nitroočních čoček [[5]].

Dnes již existuje několik farmaceutických činidel testovaných pro léčbu presbyopie [[6]]. Farmakologická léčba presbyopie může být alternativou pro ty, kteří chtějí presbyopii řešit bez brýlí a snadno použitelnou metodou s nižším rizikem nevratných očních nežádoucích příhod. Existují dvě hlavní činidla zkoumaná jako činidla pro farmakologickou léčbu – miotika a změkčovadla čoček. Miotická činidla léčí presbyopii vytvořením efektu dírky, který může zvýšit hloubku ostrosti na všechny pracovní vzdálenosti. Změkčovadla čoček zvyšují elasticitu čočky, která je zaměřena na jeden z etiologických mechanismů presbyopie [[7]].

 

Tab. 1, Vybrané testované a schválené léky na presbyopii

[1] https://www.healio.com/news/ophthalmology/20230320/lenz-raises-835-million-in-financing-to-advance-trials-for-presbyopia-eye-drops

[2] https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-presbyopia

[3] Fricke TR, Tahhan N, Resnikoff S, et al. Global prevalence of presbyopia and vision impairment from uncorrected presbyopia: systematic review, meta-analysis, and modelling. Ophthalmology. 2018;125(10):1492–1499.

[4] FC. D. On the anomalies of accommodation and refraction of the eye. Society NS, editor. London; 1864.

[5] Grzybowski A, Markeviciute A, Zemaitiene R. A review of pharmacological presbyopia treatment. Asia-Pacific journal of ophthalmology. 2020;9(3):226–233.

[6] Grzybowski A, Ruamviboonsuk V. Pharmacological Treatment in Presbyopia. J. Clin. Med. 2022;11(5): 385.

[7] Grzybowski A, Ruamviboonsuk V. Pharmacological treatment in presbyopia. J. Clin. Med. 2022;11(5):1385.

 

 

 

 

 


Očekáváme významný průlom na poli oftalmologie

Novinky - výpis všech